Gaziantep Firma Rehberi Antep fıstığı 
Pazar,3 Mart2024 16:18:21

Hangi Firmayı Aramıştınız ?

Antep fıstığı, şam fıstığı olarak da bilinir ve sakız ağacıgiller familyasına aittir. Mango meyvesi, sumak, zehirli sarmaşık, biber ağacı...

Antep fıstığı

Bilimsel adı: Pistacia vera İngilizce: Pistachios

Antep fıstığışam fıstığı olarak da bilinir ve sakız ağacıgiller familyasına aittir. Mango meyvesi, sumak, zehirli sarmaşık, biber ağacı, sakız ağacı gibi bitkilerle aynı familyadandır. Antepfıstığı çerezcilikte, tatlıcılıkta çokça kullanılır. Ayrıca, eczacılıkta öksürük şurubu yapımında kullanılır.

Antep fıstığının anavatanı, Türkmenistan, İran ve Türkiye dir ve Türkiye dünya Antep Fıstığı üretiminde ilk üç sırada yer alır. İran, ABD ve Türkiye dünyada en çok antepfıstığı üretimi yapan ülkelerdir. Türkiye de en fazla antep fıstığı üretimi; Gaziantep, Şanlıurfa, Siirt, Kahramanmaraş, Adıyaman, Diyarbakır illeri sayılabilir. Türkiye’de en fazla Şanlıurfa ilimizde yetişiyor ancak işleme, pazarlama, ihracat daha çok Gaziantep ilimiz üzerinden gerçekleşiyor. Dünyada en fazla yetiştirilen Antepfıstığı türü İran Fıstığı’dır ve diğer türlere göre daha büyük olup daha az yağlıdır.

 Öncelikle bu bölümümüzü okumak için zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

[..]

Sosyal Medya

Bize Ulaşın

E-Mail: antebim@antebim.com

Telefon: +90 537 560 84 43

GSM: +90 537 560 84 43

Adres: İncilipınar Mahallesi Nail Bilen Caddesi No : 26 Kelleci İş Merkezi Kat : 2 / 10 Şehitkâmil / GAZİANTEP