Gaziantep Firma Rehberi Kan hücrelerini inceleyebilen akıllı bileklik geliştirildi 
Çarşamba,29 Kasım2023 05:59:15

Hangi Firmayı Aramıştınız ?

ABD de araştırmacılar yeni nesil bir akıllı bileklik geliştirdi. Bu bileklik, kan hücrelerini, bakterileri ve havada organik veya inorganik parçacıkları takip edebiliyor.

Kan hücrelerini inceleyebilen akıllı bileklik geliştirildi

Rutgers Üniversitesi-New Brunswick mühendisleri, yeni bir akıllı bileklik geliştirdi. Kalp hızını ve fiziksel aktiviteyi izleyen saatlere ve diğer giyilebilir cihazlara eklenebilecek olan teknoloji, Microsystems & Nano-mühendislikte çevrimiçi yayınlanan bir çalışmada ayrıntılı olarak açıklandı.

Uzman Mehdi Javanmard, "Bu Fitbit gibi ama parçacıkları sayabilen bir biyosensöre sahip, böylece kan hücreleri, bakteriler ve havada organik veya inorganik parçacıklar takip edebiliyor" dedi. 

Şu andaki giyilebilir cihazlar, kalp hızı ve egzersiz aktivitesi gibi sadece bir avuç fiziksel parametreyi ölçebiliyor. Giyilebilir bir cihazın kan dolaşımımızdaki farklı hücrelerin sayımlarını izleme yeteneği kişisel sağlık izlemeyi üst düzeye taşıyacak.

Plastil bileklik, esnek bir devre levhasına ve insanın saç telinin çapından daha ince bir kanal şeklinde yayılan biyosensöre sahip. Buna ek olarak elektrik sinyallerini işleyen devreden gelen verileri sayısallaştırmak için mikro denetleyici ve bu verileri cep telefonuna iletmek için Bluetooth modülü de akıllı bileklik de yer alıyor.

Kan örnekleri, pıhtılar yoluyla elde ediliyor ve kan hücreleri sayılıyor. Veriler, bunları işleyen ve görüntüleyen bir uygulama ile Android akıllı telefona kablosuz olarak gönderiliyor. Teknoloji, İphone'larda veya başka herhangi bir akıllı telefonda da çalışabilir.

Sağlık perfonelleri, pahalı ve hantal laboratuar ekipmanlarına ihtiyaç duymadan hastalardan her yerde hızlı kan testi sonuçları alabilirler. Kan hücresi sayımları hastalığın teşhisi için kullanılabilir. Örneğin, düşük kırmızı kan hücresi sayımları, iç kanama ve diğer durumların göstergesi olabilir.

Yeni nesil bilekliklerin çeşitli biyomedikal ve çevresel uygulamalarda kullanılabileceği belirtildi. Hastalar sağlığını sürekli izleyebilecek ve sonuçları hekimlere uzaktan gönderebilecekler.

 Öncelikle bu bölümümüzü okumak için zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

[..]

Sosyal Medya

Bize Ulaşın

E-Mail: antebim@antebim.com

Telefon: +90 537 560 84 43

GSM: +90 537 560 84 43

Adres: İncilipınar Mahallesi Nail Bilen Caddesi No : 26 Kelleci İş Merkezi Kat : 2 / 10 Şehitkâmil / GAZİANTEP